Rahatsız Edici Şişkinlikten Kurtulun

Published by: 0

şişkinlikten kurtulma yolları, rahatsız edici şişkinlik, şişkinlik nasıl geçer

Günümüzde en çokta bayanların şikâyetçi olduğu şişkinlik durumu, yine erkeklerin de dönem dönem şikâyetleri arasında yer alıyor. Bağırsaklarda yer alan gaz ve şişkinlik hissi hem fiziksel görünümünüzü etkilerken, hem de psikolojik olarak bir rahatsızlık durumu ortaya koymaktadır. Genel olarak bahsettiğimiz şişkinlik halleri, hızlı yemek yemenin ya da yenilen besinlerin sindirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Yine bu durumu ortaya çıkaran bazı besinler, gıdalar ve içecekler de ön plana çıktığı söylenmektedir. Dikkat etmek gerekiyor ki, ciddi ölçüde olan şişkinlik durumu bir hastalığın habercisi olurken, elbette ki bir doktor kontrolünde olmakta kesin fayda var.şişkinlikten kurtulma yolları, rahatsız edici şişkinlik, şişkinlik nasıl geçer

Gaz ve şişkinlik sebepleri

Yukarıda birkaç sebepten bahsetmiştik aslında. Bunun yanı sıra günlük hayatımızda yutulan hava şişkinliğe sebep olmaktadır. Havanın yutulması ise, sakız çiğnemek, hızlı yemek yemek ya da bunun yanı sıra sigara içmekte sebepler arasında yer alıyor. Yine takma dişlerin tam oturmaması halinde de bu durum ortaya çıkarken, bu konuda dikkatli olmak şişkinliklerin azaltılmasında yardımcı olabilir. Tüketilen gıdalar, yavaş ve fazla çiğnenerek yutulması halinde, vücut içerisine giren havanın azaltılmasında etkili olurken, şişkinlikler bir nebze de olsa azaltılabilir.

Yemek anı ve sonrası

Aslında ülkemizde oldukça yaygın bir davranış. Yemek sonrasında hemen arkasına yakılan sigara pek çok kişinin yaptıkları arasında yer alıyor. Yine yemek sonrası çiğnenen sakız da şişkinlik oluşturduğu yönünde bilgiler bulunurken, yemek porsiyonlarınızı normalden biraz daha düşük tutmak şişkinliğinizi azaltmak konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Sindirilemeyen gıdalar

Her ne kadar meyve ve sebzeler faydalı olarak bilinse de, yapılan araştırmalar sonrasında her meyve ya da sebzenin her kişiye faydalı olduğunu söylenmiyor. Mesela bir kişi için tüketilen A meyvesi oldukça faydalı olurken, diğer bir kişi için A meyvesini tüketmek bazı sindirim sistemi bozukluklarını ortaya koyabilmektedir. Bu durumda tükettiğiniz meyve sonrası hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız bunların testini kendiniz yapabilir ve o gıdanın tüketilmesini durdurabilirsiniz. Yine sabah vakitlerinde tüketilen bir meyve faydalı olurken, akşam saatlerinde tüketilen o meyve sindirim sisteminize olumsuz etkiler bırakabilmektedir.

Şişkinliğe yol açan gıdalar

Bu gıdalar her kişi de değişiklik gösterirken, genel olarak şişkinlik oluşturan gıdaların en başında şunlar yer almaktadır.

  • Buğday
  • Nişasta içeren makarnalar
  • Patates
  • Nişastalı diğer bazı ürünler

Yukarıda bahsedilen ve içeriğinde genel olarak nişasta bulunan gıdaların şişkinlik ve gaz oluşturduğu bilinmektedir. Eğer ki sizlerde şişkinlik ve gaz hissinden kurtulmak istiyorsanız, bahsedilen gıdaların tüketimini durdurabilir en azından miktarlarını azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir