Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sigarayı Bırakmalısınız!

Published by: 0

sigarayı bırakma yolları, sağlık için sigarayı bırakma, sigara nasıl bırakılır

Ne yazık ki ülkemizde sigara kullananların yaş oranı zaman geçtikçe düşüyor. Neredeyse ilkokul çocuklarının elinde bile sigara görülmesi mümkün olur. Bazen özenti bazen kötü bir arkadaştan dolayı başlanan sigara son derece zararı veriyor ve ölüme neden olabilir. Aslında burada görev daha çok anne ve babalara düşmektedir. Uzmanlara göre anne ile babası ayrı yaşayan çocuklar veya sürekli evde huzursuzluk ve kavgaya tanık olan çocukların sigaraya başlama oranları daha yüksektir. Ancak durum yalnızca bundan ibaret değildir. Bazen sırf arkadaşlarına özenti ya da onlara kendisini ispat etme isteyen çocuklarda da sigaraya başlama eğilimi görülür. Aileler çocukları ile daha faza ilgilenmeli, onların arkadaş çevresini tanımalı ve gerekirse çocuklarıyla arkadaş olmaları çok önemlidir. Ayrıca anne babalar çocuklarının yanında mümkün mertebe kavga edilmemelidir.sigarayı bırakma yolları, sağlık için sigarayı bırakma, sigara nasıl bırakılır

Sigaradan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir?

Orta yaşlarda sigaranın etkileri artık kendisini göstermeye başlıyor. Merdiven çıkamama, spor, yürüyüş ve ya koşu yaparken tıkanmalar ve nefes darlıkları gibi zorunlar artık kaçınılmaz bir hal alır. Fakat vücutta kedisini en çabuk yenileyen organlardan biri de akciğerlerimizdir. Sigarayı bıraktıktan sonra kısa süre sonra nefes alışlarınız ve bu olumsuz etkiler yavaş yavaş azalır. Peki, sigara kullanmaya devam ederseniz ne olabilir? Ciğer, kalp, solunum ile pek çok hastalıktan dolayı sağlığınızı kaybettiğiniz gibi yaşamanızı da kaybetmeniz mümkündür. Özelikle de Koah denilen ve sigaradan kaynaklanan solunum hastalığının artık dönüşü olmaz. Bozuk ve erken yaşlanmış bir ciltte sigaradan size kalacak en kötü miras diyebiliriz.

Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapılmalı?

Sigarayı bırakmak için ilk olarak kendinize inanmanız gerekmektedir. İradenize hakim olmanızın en kolay yolu kendinize inanmanızdan geçiyor. Bol bol su içmek, yürüyüş ve ya sporda bu süreci kolaylaştıracak faktörlerin başında yer almaktadır. Çok fazla kimyasal kullanmaya gerek bulunmuyor. Bazı doğa terapi ile tedavi yöntemleri mevcuttur. Mesela, akupunktur ile kulaklarınıza iğneli bant yapıştırılır ve çok kolay bir tedavi yöntemi diyebiliriz. Böylece canınız sigara istediğinde iğne uçları beyne sinyal gönderir ve sigara arzunuzu engelleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir