Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Published by: 0

schengen vizesi alma, schengen vizesi nasıl alınır, schengen vizesi ne demek

Yurt dışı seyahati sevenlerin en büyük sorunları arasında vize gelmektedir. Birçok kişi vize başvurusu için istenen evraklar ve prosedürler nedeniyle büyük sorunlar yaşar. Özellikle de Schengen üyesi ülkelerin uyguladığı vize prosedürü en zorlayıcı olanıdır. Peki Schengen vizesi nedir, nasıl alınır?

Schengen vizesi, Avrupa ülkelerinin birçoğunu içeren Avrupa Birliği seyahat bölgesini ifade etmektedir. Yani Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına 90 gün kadar izin veren kısa vadeli bir vize türüdür. Schengen vizesi almaya hak kazananlar herhangi bir Schengen bölgesinde serbestçe seyahat edebilir. Ayrıca söz konusu bu bölge için gümrük kontrolleri de bulunmamaktadır. Eğer herhangi bir Schengen üyesi ülkesinde 90 günden fazla kalmak isteniyorsa söz konusu ülkenin ulusal vizesine başvurulmalıdır. Schengen vizesi almak pek kolay değildir. Ancak vize başvurusu yapacak olanlar bazı hususlara dikkat ederse zorlu süreç daha kolay bir hale getirilebilir.schengen vizesi alma, schengen vizesi nasıl alınır, schengen vizesi ne demek

Öncelikle Schengen üyesi ülkelere yapılacak vize başvurusunda muhatabınız konsolosluklar ve büyükelçilikler olacaktır. Yani tüm inisiyatif bu kurumların elindedir. Söz konusu kurumların yetkilileri vize başvurusunda bulunanlardan güvenilir bir imaj almalıdır. Başvuru sahibinin Türkiye’de bir işi yoksa, mal varlığı bulunmuyorsa vize başvurusunun kabul edilmesi çok daha kolay olacaktır. Bir diğer husus ise evraklardır. Evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Bununla birlikte sunulacak evrakların eski tarihli ve hatalı olmaması da önem arz etmektedir. Aksi taktirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanacak ya da süreç bir hayli uzayacaktır.

Schengen vizesine turistik amaçla başvuracaklar için banka hesap özetleri önemli bir detay olacaktır. Vize yetkilileri bankada gösterilen para miktarını ve hesap hareketlerini detaylı olarak incelerler. Bu nedenle Schengen başvurusunda bulunurken maaş bordrosunu, seyahate yetecek düzeyde paranızın olduğunu gösteren bir banka hesap özeti işleri kolaylaştıracaktır. Eğer bankada yeteri kadar para bulunmuyorsa yani hesap hareketleri yeteri kadar güçlü değilse vize başvurusunun olumsuz neticelenmesi olasıdır. Son olarak eski pasaportların konsolosluğa sunulması vize başvurusunun kabulü için olumlu bir hamle olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir