SEM (Arama Motoru Pazarlamacılığı) ve SEO ile olan İlişkisi Nedir?

Published by: 0

sem nedir, seo nedir, sem ile seo ilişkisi nedir

Search Engine Marketing kelimelerinin kısaltışmış hali olarak bilinen SEM’in Türkçe ifadesi Arama Motoru Pazarlamacılığı’dır. Henüz yeni açılmış bir sitenin yayına başladığı andan itibaren kullanıcılar tarafından fark edilmesini sağlamak üzere kullanılan bir tür reklam çalışmasıdır diyebiliriz. Google gibi arama motorlarının ücretli olarak belirli alanlarda belirli anahtar kelimelerde bir siteyi göstermesi SEM’dir. Yani bir bakla ifade ile SEM arama motoru reklamlarına verilen isimdir. Aşağıdaki görselde cep telefonu için yayınlanmış Google reklamları görülmektedir. Arama sonuçlarının en üstünde ve sağ yan tarafta gösterilen arama motoru reklamları henüz çok genç dahi olsa internet sitelerinin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple yeni açılmış siteler için SEM oldukça faydalıdır.sem nedir, seo nedir, sem ile seo ilişkisi nedir

Yukarıdaki görselde Google’a verilmiş reklamlar gösterilmiştir. SEM denildiğinde ilk akla gelen arama motorlarına verilmiş olan reklamlardır. Ancak sosyal medya sitelerinin popülerliğinin her geçen gün arttığını göz ardı etmeyerek bu sitelerde yayınlanan reklamları da SEM içine göstermek en doğrusu olacaktır. Sosyal medya siteleri arama motoru olmamasına rağmen mutlaka SEM içinde ele alınarak faydalanılmalıdır.

  • SEM’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEM yani arama motoru reklamına başvuruluyorsa mutlaka hedef anahtar kelimeler özenle seçilmelidir. Google reklamı yayını yapıldığı zamanlarda reklam yönetim panelinden kullanıcı tıklamaları takip edilmeli ve hedef anahtar kelime dışından başka kelimelerden tıklanma geliyorsa bunlar gerekli önlemler alınacak engellenmelidir. Çünkü gereksiz ve alakasız tıklamalar reklam maliyetini arttırmaktadır.

  • Etkili Bir SEM İşlemi İçin Olması Gerekenler

Reklam yayını yapılacak hedef anahtar kelimeler özenle seçilmelidir. Bunun yanı sıra hedef anahtar kelimelere yakın kelimeler reklam yönetim sistemi üzerinden alakasız olarak nitelendirilip kullanıcıların gereksiz tıklamalar yapmasının önüne geçilmelidir. Rekabetin yüksek olduğu kelimelere ayrılacak bütçenin yüksek olması gerektiği ya da tam tersi rekabeti düşük kelimeler için düşük bütçeler gerektiği göz önünde bulundurularak reklam yayın planı oluşturulmalıdır.

  • SEM çalışmalarının amacı

SEM çalışmalarının amacı da aynı SEO ve SMO çalışmalarında olduğu gibi daha fazla kişiye ulaşmak ve arama motorlarının sonuç gösterim sayfalarında üst sıralarda yer edinmektir. Kullanıcılara ulaşmak pazarı büyütme yani satış yapılacak kişi sayısını arttırma anlamına geldiğinden SEM’in temel amacı yeni müşteriler kazanmaktır da diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir