Sol Ayak Ağrısı Hakkında

Published by: 0

sol ayak ağrısı , ayak ağrısı , ayak ağrısı nedir

Sol Ayak Ağrısı Hakkında

Ayaklar, kendi içinde oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Sol ayakta oluşan ağrıların sebebi çoğu zaman bir bilinmez olarak kalabilmekte. Günümüzde ise en çok bilinen ve belirgin olan sol ayak ağrısı sebepleri; dize fazla yüklenmek, bel fıtığı etkisi, ayağın zorlanmış olması, doku zedelenmiş olması, kırık ve bazı farklı hastalıklar sol ayak ağrısı nedenleri arasındadır.

Bunların yanı sıra, topuklu ayakkabının ve vücudun şekline göre yanlış pozisyonlarda oturmanın da sol ayak ağrısı sebebi olduğu bilinmektedir. Ağrılar da kendi içlerinde farklı olabilmekte. Kimi ağrı gittikçe şiddetlenebiliyorken, kimisi de sabit bir şekilde kalmaktadır. Bu hususta özellikle sol ayaktaki ağrılar düzenli bir hal aldıysa ve geçmiyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilmektedir.

Ayak ağrısı nedenleri?

-Travmalar: Sol ayaktaki bir yaralanma, kemiklerde herhangi bir hasar, beldeki fıtık, egzersiz sebebiyle aşırı zorlama sol ayak ağrısı nedenleri arasındadır.

-İç Kanama: Ayak içerisindeki iç kanama sebebiyle dokular üzerinde birikmiş olan kan, kemiğe darbe yaparak ağrı sebebiyeti verebilir.

-Kırık: Sol bacakta oluşabilecek kırık yahut bir darbe, sol ayak ağrısı nedenleri içerisindedir.

-Derin Damar Trombozu: Sol ayak içerisindeki toplardamarlarda oluşan pıhtılar, ağrıya sebebiyet vermektedir.

-Miyalji: Sol ayak kasının gereğinden fazla kullanılması yahut enfeksiyon sebebiyle ağrı yaşanabilir. Bunların yanı sıra artrit, diyabet, alkol, kanser ve siyatik rahatsızlıkları da sol ayak ağrısı sebeplerindendir.

Ayak ağrısına iyi gelen yöntemler nelerdir?

Günümüzde hem kendimiz, hem de yakın çevremizden çoğu insanın başına gelen bu rahatsızlık, insanlara aşağıdaki iyi gelen yöntemleri de öğrenme zorunluluğu kılmaktadır. Yakın çevrenizin sol ayak ağrısına ne iyi gelir diye sorduğunda ona vereceğiniz yanıtlar şunlar:

– En basit ve pratik çözüm olarak bu ağrıya suyun iyi geldiği söylenmektedir. Öncelikle sol ayağı ılık bir su içerisinde dinlendirin. Ardından soğuk bir su bulunan diğer kabın içerisine ayağınızı sokun. Ayağın yaşayacağı şok etkisi, rahatlama yollarından biridir. Sol ayak ağrısına ne iyi gelir diye sorulduğunda, akla gelen ilk yöntemdir.

– Eğer ayağınız çok yorulduysa ve ağrıyorsa, ayağınızı 10 dakika kadar göğüs bölgenizden yukarıda tutun. Kan dolaşımına etki edecek ve rahatlamaya sebebiyet verecektir.

– Ayakta sabit bir şekilde duracak bir uğraşınız varsa, vücut ağırlığınızı iki ayağa ortak şekilde paylaştırmaya çalışın.

– İki ayrı bünye muamelesi yapılması gerektiği tavsiye edilen ayaklarınızı, ayrı ayrı dinlendirin.

– Uzun yürüyüşler esnasında tempo değişikliğine gidin ve bu sayede ayaklarınızı dinlendirmiş olun.

– Ayakkabı satın alırken, bütçeniz doğrultusunda alabildiğiniz en kaliteli olanı almaya çalışın.

– Oturduğunuz yerde dahi ayaklarınız yerini değiştirmelisiniz.

Bunlar ve bunların dışındaki birçok sebep, sol ayak ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı niteliğindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir