Teknolojinin İnsan Yaşamına Olumsuz Etkisi

Published by: 0

Teknolojinin insan hayatına etkisi, teknolojinin insan yaşamına olumsuz etkileri, teknolojinin olumsuz yanları

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe insan hayatı da o derece etkilenmeye devam ediyor. Son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmeler insanların birçok işi kolayca halledebilmesine imkan sunarken öte yandan beraberinde birçok farklı zorluğu da getirmiştir. Teknoloji elbette gelişmeli ve insanlık adına yararlı olmaya devam etmelidir. Ancak bir yere kadar bu böyle olmalı, insanlar teknolojiden faydalanacağım derken kendi adlarına bazı şeyleri kötü hale getirmemelidir. Örneğin; teknolojinin gelişimi ile artık yüz yüze görüşmenin yerini mesajlaşma ya da online olarak kameradan görüşme aldı. Evet görüşme ihtiyacı olup da yan yana gelemeyen kişiler için bu harika bir şey. Fakat bazı durumlarda bu şekilde kurulan iletişimler pek sıcak olmadığı için insanlar arası ilişkilerde soğuk rüzgarlar esmesine sebep olabilmektedir.Teknolojinin insan hayatına etkisi, teknolojinin insan yaşamına olumsuz etkileri, teknolojinin olumsuz yanları

Teknolojinin insan yaşamına olan bir diğer olumsuz etkisi de üşengeçliği getirmiş olmasıdır. Televizyonu dahi uzaktan kuman ile açan bir hale gelen insan oğlu artık oturduğu yerden neredeyse her şeyi yapabildiği için bir hayli üşengeç hale geldi. Bazı şeyleri bir parmak şıklatması ile yapabilmek elbette süper bir şey, lakin üşengeçliği getiriyorsa kötüdür. Çünkü üşengeçlik insanların gündelik hayatına yayılan bir virüs gibidir. Üşengeç kişiler spor yapmaktansa oturmayı, yürümektense bir yerden bir yere mesafe kısa dahi olsa araç ile gitmeyi tercih ederler. Bu gibi davranışlar sağlık üzerinde olumsuz etki bırakır ki bu olayın ortaya çıkmasında teknolojinin parmağı vardır.

Sosyal hayatın bitme noktasına gelmesi de yine teknolojinin suçudur diyebiliriz. Mesajlaşma yazılımları, sosyal medya siteleri vb. ortaya çıktığından beri insanlar fiziksel olarak bir ara olsalar dahi birbirleriyle sohbet etmek yerine dijital dünyada zaman geçirmeyi tercih eder oldu. Haliyle hayatını dijital dünyada yaşayan kişiler artık sosyal hayat yerine sosyal medya bağımlısı oldular.

Samimiyetin ortadan kalkması, sırf popüler olunmak adına girilen bin bir maskaralık durum da teknolojinin gelişiminin getirdiği bir rezalettir. Teknolojinin gelişmesine karşı değiliz, sadece insanların teknolojiyi usulünce kullanmasını istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir