Tekrarlayan Kabuslar ile Başa Çıkma Yöntemleri

Published by: 0

kabuslarla başa çıkma, tekrarlayan kabuslardan kurtulma, kabus görmekten kurtulma yolları

Kabuslar gerek çocuklar gerekse de yetişkinler için korku ile kaygı veren bir deneyim olur. Tekrarlayan kabuslar ise insanı gündelik hayatını etkileyecek kadar etkisi altına alıyor. Sık sık tekrarlayan kabuslar kişiyi psikolojik sorunlara sürükleyebilir ve çocuklarda yatak ıslatmaya sebep olabilir. Bu kabusları kontrol altına alabilmek ve ya rüyalarınızı daha iyi anlayabilmek için bazı basit yöntemleri deneyiniz. Sakin kalmalısınız ya da uyandıktan sonra rüyanızı net olarak analiz edebilmek tekrarlayan kabuslarla ve ya kötü etkileriyle baş edebilmek için atılacak ilk adımdır.kabuslarla başa çıkma, tekrarlayan kabuslardan kurtulma, kabus görmekten kurtulma yolları

Tekrarlayan Kötü Rüyalar İçin Neler Yapılması Gerekiyor?

  • Tekrarlayan kabusların en önemli özelliği ise bu rüyaları görürken bile, bilinçaltında bunun bir kabus olduğunu ve biraz sonra uyanacağınızı bilmenize rağmen sizde yarattığı kaygı ve korkunun zamanla hafiflememektedir. Bu kabuslardan her uyandığınızda bir öncekiyle aynı derecede korkmuş olursunuz. Bu korkuyu aşabilmek için öncelikle de rüyanın içeriğinin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekir. İşi hafızanıza bırakırsanız da alacağınız sonuçlar yanıltıcı olabiliyor çünkü en canlı rüyanın detayları bile uyandıktan hemen sonra bulanıklaşmaya başlamaktadır. Detayları unutmamak için başucunuzda bir kalem kağıt bulundurun ve uyanır uyanmaz tüm detayları not ediniz. Kabusta gördüğünüz kişileri, mekanları ve objeleri detaylarıyla kağıda dökmeye çalışmalısınız.
  • Tekrarlayan kabuslar genellikle de kişinin duyduğu korku ya da kaygının bir sonucunda oluşur. Bu korkuya neden olan durumun kişin ve ya olayın ne olduğunu anlayabilmeniz için rüyanızın içeriğini objektif bir bakışla analiz edilmelidir. Sizi korkutan ya da kaygılanmanıza neden olan olayın güncel olması şart değildir çocukluğunuzda yaşadığınız bir olayda bugününüzü etkilemektedir. Rüya notlarınızı elinize alınız ve sakin bir şekilde içerikleri okuyunuz. Farklı günlerde aldığınız notları karşılaştırın ve rüyalarınızda bir değişiklik olup olmadığını tespit ediniz. Rüyanızı kağıtta görmek ve ya gerçek hayatta bunu analiz etmek bile korkunuzun hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Yatağa girilmeden önce yaptıklarınız uyku kalitesini ile dolayısıyla gördüğünüz rüyaları yakından ilgilendirmelisiniz. Mesela, yatmadan önce yenen ağır bir yemek kabus tetikleyicisi olabiliyor. Uyumadan 2 saat önce yemeyi bırakınız. Televizyon seyretmeyin, bilgisayar ekranına bakmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir