Tırnak Yeme Alışkanlığını Önleme Yolları

Published by: 0

tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yemeyi bırakama, tırnak yeme alışkanlığını bırakma

Tırnak yeme alışkanlığı adı üstünde bir alışkanlıktır. Eğer ki, tırnak yediğiniz anları kontrol altına alabilirseniz bu alışkanlıktan kurtulmanız mümkündür. Bu ‘değişim’ kolay olmayabilir çünkü ellerinizi ağzınıza götürdüğünüzde büyük ihtimalle bunu bilinçli yapmıyorsunuz ve sadece tırnaklarınızı bir süre yedikten sonra yaptığınızı fark edersiniz. İşte bu noktada tırnak yemeye başladığınızda size uyarı verecek tadı acı tırnak cilaları iyi bir çözümdür.

Tırnak Yemeyi Bırakmak İçin Önlemler

  • Tırnak yiyenler için özel olarak üretilmiş olan, tırnak yendiğinde acı bir tat veren solüsyonlar en iyi ve etkili çözümler arasında yer almaktadır. Bu solüsyonlar tırnağa sürüldüğünde siz farkında olmadan tırnak yemeye başlasanız dahi sizi uyararak tırnak yemenizi engeller. Bu solüsyonları eczanelerde ve bazı güzellik ürünleri satışı yapan marketlerde bulabilir. Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra tırnaklarınıza bu solüsyonu uygulayın ve gün içinde acı tadını kaybetmemesi için bir kaç kez tekrarlamalısınız. Eğer tırnak dışında tırnak etlerinizi de yiyorsanız bu ürünü tırnak etlerinize de uygulayın.tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yemeyi bırakama, tırnak yeme alışkanlığını bırakma
  • Tırnak cilası ya da tadı acı tırnak solüsyonları kullanmak istemiyorsanız tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için kendinize bir program oluşturunuz. Öncelikle en çok tırnak yediğiniz parmağınızı seçin ve kendinize 1 hafta süresince bu parmağı kesinlikle ağzınıza götürmeyeceğinize dair bir söz vermelisiniz. Eğer başarılı olursanız her hafta parmak sayısını arttırarak sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yöntem oldukça zorlayıcı olabilir fakat inatçı olursanız başarılı olmamanız için herhangi bir neden yoktur.
  • Tırnaklarınıza düzenli olarak tırnak cilası sürmek tırnak yemeyi bırakmanıza yardımcı olacaktır. Bunu bir kuaföre yaptırırsanız tırnakları sertleştiren bir taban cilası kullanmasını isteye de bilirsiniz. Tırnakları sertleştiren akrilik madde tırnak yemeye çalıştığınız da sizi zorlayacak ve yaptığınızı fark ederek kendinizi kontrol etmenizi sağlamaktadır. Özellikle ojelerin bozulması kötü bir görünüm yaratacağından bu alışkanlığı bırakmada ekstra destek sağlar.
  • Elleri meşgul etmek tırnak yeme alışkanlığı bırakmak için kolaylık sağlayacaktır. Tırnaklarınızı en çok yediğiniz zamanları belirleyin ve bu anlarda ellerinizi meşgul edecek stres topu ve ya tespih gibi objelerle meşgul olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir