Tromboze Hemoroid Tedavisi

Published by: 0

tromboze hemoroid, tromboze hemoroid tedavi yapımı

Tromboze hemoroid genellikle dış hemoroid hastalığında görülen ve basur memesinin içerisindeki damarlardaki kanın pıhtılaşması sonucu görülür. Bu durum basur hastalığının ilerlediğini ve kan dolaşımının sağlanamadığını gösterdiğinden, tromboze hemoroid sorunun acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Hekimler bu tür durumların oluşmasında genellikle hastanın biran önce basur ağrılarından ve gelişebilecek daha ciddi sorunlardan kurtulması için cerrahi müdahaleyi tercih ederler.tromboze hemoroid, tromboze hemoroid tedavi yapımı

Basur yani hemoroid hastalığı; kalın bağırsak yada anüs dokusunun dışkılama esnasındaki zorlanmaya bağlı olarak zarar görmesi ve buradaki damarların şişerek genişlemesidir. Zarar görerek genişleyen damarlar halk arasında basur memesi olarak bilinen oluşuma dönüşür. Basur memelerinin içerisinde kan damarları bulunduğundan yani vücuda bağlı olduklarından, gördükleri zarar sonucu hem yoğun kanamaya hem de hastanın çok şiddetli basur ağrıları çekmesine neden olur.

Hemoroid hastalığı kalın bağırsak içerisinde basur memelerinin oluşmasın neden olduğunda bu duruma iç hemoroid, basur memelerinin anüs ve çevresinde görülmesi durumdaysa dış hemoroid denmektedir. Her iki tür basur hastalığının da tedavisinin vakit kaybetmeden yapılması gerekir. Dış basur hastalığının ilerleyen aşamalarda tromboze hale dönüşmesi, hastanın daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.
İç hemoroid hastalığının ilk evresinde genellikle hastalar tuvalet esnasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Bu durumun sebebi basur memelerinin kalın bağırsak içerisinde gelişmesinden ötürü, hastalını tuvalet sonrasında bu oluşumları fark edememesinden kaynaklanmaktadır. Tromboze dış hemoroid hastalığına göre ilk evrede nispeten ağrısız olan iç hemoroid, hastaların anüs ve iç kısımda kaşıntı hissetmesine neden olmaktadır. İç hemoroid hastalığının ilerleyen evrelerinde hastanın kalın bağırsağındaki basur memelerini şiddetli ağrılara ve yoğun kanamalara neden olabilmektedir.

Ayrıca yapısı büyüyerek kalın bağırsak içerisine sığmayan basur memeleri, hastanın anüsünden dışarıya da sarkmaktadır. Dıştan gelen etkilere açık bir hale gelen basur memeleri, daha da fazla zarar görerek hastanın çok zor durumda kalmasına neden olabilir. Bu tür ilerlemiş hemoroid hastalıklarında, hekim hastanın daha fazla acı çekmemesi ve hastalığın ciddileşmemesi açısından, cerrahi operasyon uygulayarak hastanın basur memelerini almaya karar verebilir. Bu aşamadan sonra hastanın tedavisine ilaçlar ile devam edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir