Tüp Bebeğin Riskleri Neler Olabilir?

Published by: 0

tüp bebek riskleri, tüp bebek tedavisi riskleri, tüp bebek uygulama riskleri

Tüp bebek tedavisi son senelerde anne ile baba olmak isteyen çiftlerin doğal yollarla çocuk sahibi olamadıklarında tercih ettikleri medikal çözümler arasında yer almaktadır ve artık oldukça yüksek başarı oranları yakalamak mümkün olmaktadır. Fakat bu tedavinin oldukça komplike bir yapıya sahip olması akıllara tüp bebeğin riskleri nelerdir sorusunu da getirmektedir. Aslında gerçek anlamda çok yüksek risk oranları mevcut olmasa da sizler için tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilen çeşitli sıkıntılara dair bir kaç bilgilendirme hazırladık. Özellikle bu riskler annenin durumuna göre de değişkenlik gösterebilir. Bu hususta en doğru yasal bilgiyi size doktorunuz verebilir. Yazımızdaki bilgilendirmemiz ise genel geçer olabilen komplikasyonlara dair bir önizleme tüp bebek riskleri, tüp bebek tedavisi riskleri, tüp bebek uygulama risklerisağlamanıza yardımcı olmak için yazılmıştır. Kesinlikle evham yapmamalısınız.

Tüp bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarında en fazla rastlanılan durum yumurtalıklarda büyüme olması ve ya bunun yanında kan pıhtılarının oluşmasıdır. Özellikle de yumurtalıkların harekete geçirilmesi için verilen ilaçlar bazen hassas bünyelerde fazla etki gösterebilir ve bu durum bazen akciğerlere pıhtı ulaşması gibi sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Fakat bu vakaların yüzde 0.1 düzeyinde kalması riskin çok düşük olduğunu göstermektedir.  Bazen ise mikro enjeksiyon işlemleri sırasında yumurtaların zarar görmesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Ayrıca enjeksiyon işlemleri sırasında uygulanan iğneden kaynaklı çeşitli kanamalar ve ya enfeksiyonlar da karşılaşılabilen durumlar arasında yer alıyor. Lakin temiz ve ince iş yapan bir sağlık kurumunda tüp bebeğin bu tip riskleri ile karşılaşma şansınız çok az olabilir.

Uygulama esnasında ise alınması gereken ilaçlar zaman zaman yan etkilere de sebep olabilirler ve bu nedenle annenin ruh halinde değişimler, bulantılar, çeşitli kızarıklıklar, kabızlık, ishal, alerjiler gibi sonuçlarla karşılaşmak mümkün oluyor. Bu sebeple doktorunuzla olan görüşmeleriniz ilaçların kullanımının belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Elbette embriyonun rahme tutunamaması ise bu operasyonun en büyük riski olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu problem zaman zaman işlemlerin tamamen iptal edilmesine neden oluyor ve ne yazık ki anne baba adayları maalesef üzgün bir şekilde tedaviyi yarıda kesmek zorunda kalabiliyorlar. Lakin tedaviyi bırakmadan diğer denemelerde başarıyla ulaşanların varlığı da yadsınmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir