Tüp bebek nasıl olur?

Published by: 0

tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi yapımı, tüp bebek nasıl yapılır

Tüp bebek merkezi prosedürleri bir ön görüşme ile başlar. Doktor, çiftin hikayesini dinler, ardından kadının üreme sistemini kontrol etmek için muayene ve ultrason yapar. Yumurtalıkların kapasitesini belirlemek için bir AMG testi yapılır. Gerekirse, HSG, histeroskopi, kan sayımı, tiroid fonksiyonu ve serolojik testler olarak bilinen bir uterus çubuğu yapılabilir. Adayın babasından sperm testi istenir ve gerekirse bir ürolog ile görüşebilir. Muayene, muayene ve değerlendirmelerin ardından çifte uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Çift, tüp bebek tedavisinin aşamaları hakkında detaylı olarak bilgilendirilir. Tüp bebek aşamaları aşağıdaki gibidir:tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi yapımı, tüp bebek nasıl yapılır

Yumurta Uyarımı: Anne adayının yumurtalık rezervinde bulunan yumurtaların olgunlaşma sürecine girmesi için hormon tedavisi başlatılır. Bu prosedür için, gonadoliberin analogları, yumurtalıkları baskılamak için bir kişiye reçete edilir. Daha sonra yumurtalıkları uyarmak için hMG ve FSH kullanılır. Böylece anne adayının yumurtalarının miktarı ve kalitesi artar. Yaklaşık 8-10 gün sonra 18 ila 20 mm folikül boyutu. Boyutuna ulaştığında, bir bilgisayar korsanlığı iğnesi olan hCG oluşturulur.

Yumurta toplama: Kırık iğne uygulamasından 34-36 saat sonra OPU işlemi olarak adlandırılan yumurta toplama işlemi başlar. Transvajinal ultrason ile sedatif analjezi-anestezi kullanılarak yapılan işlem yaklaşık 13-30 dakika sürmektedir. Vajinal muayene pozisyonunda yapılan OPU işlemi sırasında kişi ağrı hissetmez.

Semen Toplama: Aday baba, meni odasında mastürbasyon yaparak meni numunesini bağışlar. Numune laboratuvara aktarılır. Spermsiz erkeklerde yumurtalıklardan cerrahi olarak sperm elde edilebilir.

Döllenme: Klasik tüp bebek yöntemi olan tüp bebek işlemi sırasında alınan yumurta ve spermler laboratuvarda hazırlanan bir kültür ortamında birlikte toplanır ve dölleneceği varsayılır. ICSI ile veya diğer bir deyişle mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak sperm yumurtaya enjekte edilir. Her iki yöntemin sonunda bir yumurtanın döllenmesi ile embriyo oluşturulur.

Embriyo transferi: Tüp bebek tedavisi yönteminin son aşaması olan embriyo transferinde daha önce elde edilen embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Ultrason ile anesteziye gerek duyulmadan gerçekleştirilen transfer sırasında embriyo, kateter kullanılarak rahim içinde kalır.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek tedavisi 15 ila 18 gün sürer. Bu süreden sonra 10-12 gün sonra kandaki beta-hCG seviyesi kontrol edilerek gebeliğin olup olmadığı öğrenilir.

Tüp Bebek Merkezi: En iyi IVF başarı oranı nedir?

Anne adayının yumurtalıklarının yaşı ve hacmi, tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen ana faktörlerdir. Anne adayı ne kadar küçükse, IVF ile başarı şansı o kadar yüksektir. Başarı için babanın yaşı da önemli olsa da belirleyici olan anne adayının yaşıdır. 20 ile 30 yaşları arasındaki ilk IVF denemesinde başarı şansı yaklaşık% 70’tir. 30-35 yaşları arasında başarı şansı% 50 iken, 35-37 yaşları arasında% 45’e düşüyor. Başarı şansı 38-40 yaş aralığında% 30’a, 40-42 yaş aralığında% 20’ye düşmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların olgunlaşması için kişiye özel hormonal preparatlar kullanılır. Embriyolar anne rahmine aktarıldıktan sonra bağlanmayı desteklemek için progesteron ve östrojen hormonları enjekte edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir