Üç Ay Okul Tatili!

Published by: 0

okul tatili, 3 ay tatil, okullar tatil ediliyor

Yaşasın! .. Uzun ve yorucu bir okul döneminden sonra çocuklarımız nihayet tatile çıktı. Çocuklar bilgisayar ya da televizyonlarla zaman geçirmek, yatmak, istedikleri zaman kalkmak ve istediklerini yemek isterler. Bu ebeveynler için de geçerli mi? Çocuklar için rahatlama ve özgürlük olan tatil dönemi, özellikle ebeveynler için zaman ve aktivite planlaması gerektiren yeni bir sürecin başlangıcıdır.okul tatili, 3 ay tatil, okullar tatil ediliyor

Bununla birlikte, sınavlar, dersler ve erken kalkma zorunluluğu gibi birçok zorluğun geçici olarak sona erdiği bu dönem, ebeveynler için acilen cevaplanması gereken birçok soruyu da beraberinde getirmiştir.

Çocuklar için yaz programını hazırlarken; hem bulundukları dönemle ilgili ihtiyaçlarını hem de kişisel özelliklerini, ilgi alanlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Tabii ki, anneler ve babalar çocuklarının yorgun olduğunu unutmamalıdır, çünkü sınavlar, dersler, ödevler ve tüm yıl boyunca erken kalkmak gibi birçok zorluk ve stres yaşarlar ve tatil enerjilerini geri kazanmak için kullanılmalıdır.

Uzun süre inaktif bir tatil, çocukların mutsuzluk, anlamsızlık, tembellik ve amaçsızlık hissi yaşamasına neden olabilir.

Kısacası, yaz tatillerinde ihtiyaçlar, dinlenme ve kişisel gelişim faaliyetleri arasında bir denge kurulmalıdır. Çocuğu mutlu eden ve bazı yetenek ve güçlerini ortaya çıkaran faaliyetler ve ortamlar, çocuğun kendine güvenini ve kişisel gelişimini çok olumlu etkileyecektir.

Peki, yaz tatillerini etkin bir şekilde kullanmak isteyen ebeveynlerin dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?

Kış aylarında yapamayacakları şeylere odaklanın: Çocuklar ve aileler, derslerin ve sınavların yoğunluğu, zaman darlığı ve yetersiz tesisler gibi nedenlerle okulda sık sık birçok şeyi ertelerler. Özellikle ailenizle birlikte gitmek istediğiniz bir gezi varsa, ancak yapamayacağınız ancak yapmak istediğiniz bir etkinlik varsa bunları yapabilirsiniz. Birlikte zamanınızı artırmak hepiniz için iyi olacak.

Puan kartında zayıf veya düşük işaretler varsa, bunların nedenlerini araştırın: yorucu koca bir yıl geride. Rapor kartındaki zayıf veya düşük bir nota takılmayın; çünkü artık değiştirebileceğiniz hiçbir şey yok. Yapılacak en faydalı şey, bu dersin başarısız olmasının nedenlerini araştırmaktır. Gelecek yıl için alınacak ek dersler veya önlemler varsa, bunlar sıcağında planlanmalıdır.

Kitap okumak için zaman ayırın: Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumak için zaman bulamayabilirler. Ayrıca, okullarda zorunlu olan kitaplar dikkatlerini çekmeyebilir. Yaz tatili, çocuklara sevgi aşılamak için çok uygun bir zamandır. Birlikte kitapçıya gidin ve kendi arzusuna uygun kitabı seçmesine izin verin, aynı zamanda kendinize bir kitap satın alın ve önünde kendi kitabınızı okuyun ve bunun size çocuğunuzla verdiği zevki paylaşın. Özellikle çocuğunuzun seçtiği kitabı okudunuz ve bitirdikten sonra kitap hakkında konuşun. Hem istediği kitabı okumak hem de bu paylaşım onun için çok iyi olacak ve kitabı okuma arzusu artacak.

Yaratıcılıklarını kullanabilecekleri beş duyuya hitap eden oyunlar modası geçmiş olmamalıdır: Çocukların hem dünyayı hem de çevreyi tanıması için en etkili yol, beş duyuyu da kullanan aktiviteleridir. Eski zamanlardan beri, bu oyunların en zengin kaynağı “sokak” olmuştur. Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılık, problem çözme becerileri ve sosyal ilişkiler geliştirir. Çocuğunuzun bunu deneyimlemesi için fırsatlar yaratmaya çalışın. (Sitenizin bahçesi, büyükannenizin meyve bahçesi, küçük kasabalarda yaşayan kuzenler veya arkadaşları, park, orman gezileri vb.).

Olması gereken sporlar: Yaz aylarında, çocuğunuza yüzme, tenis ve basketbol gibi açık havada yapılabilecek bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında okulda kapalı kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda olan çocukların fiziksel aktiviteye ihtiyaçları vardır. Unutmamak gerekir ki; Spor oynamak, psikolojik sağlığın yanı sıra fiziksel sağlığı da geliştiren aktivitelerden biridir.

Tatil, bilgisayar değil, sınırsız televizyon demektir!: Ebeveynlerinden gelen çocukların en büyük dileği, tatil sırasında istedikleri kadar televizyon izlemek veya oynamak olabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki, sınırlamaları okul dönemi için değil, çocuğun genel gelişimi ve dikkati için gereklidir. Ne yazık ki, internet ve medyada aşırı kullanım bağımlılığa neden oluyor ve diğer tüm bağımlılıklar gibi tedavi çok zor. Bu nedenle, televizyon ve bilgisayar zamanları aşırıya kaçmadan kontrol altında tutulmalıdır.Sosyal medya ve bilgisayar oyunlarında geçirilen zamanda kontrol altında tutulmalıdır.

Az da olsa devamlı ders çalışılmalıdır: Çocuklar her ne kadar bu duruma isteksiz yaklaşsalarda yaz tatilinin bazı kısımlarını ders çalışmaya ayırmalıdırlar. Ders çalışma süresi  çocuktan çocuğa değişim gösterecektir ve programların çok ağır olmaması gerekecektir. Bu yüzden çocuklar okullar başladığında zorluk çekmeyecek ve okula çabuk adapte olabileceklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir