Uyuma Güçlüğü Nedenleri ve Çözümü

Published by: 0

uyuma güçlüğü, uyuma güçlüğü çekme, uyuma güçlüğü nedenleri

İyi bir gece uykusu vücudu canlandırır ve zihni tazeler ancak hemen herkes hayatının bir döneminde uyuma güçlüğü çekmiştir. Bu konuda endişelenmek durumu daha da ağırlaştırabilirse de, yeniden derin uykulara dalabilmek için tek ihtiyacınız doğal yöntemler (bunlara topluca uyku hijyeni adı verilir) olabilir.

Ortalama bir insan geceleri altı buçuk ila sekiz buçuk saat uyur. Kadınlar erkeklere oranla daha çok uyku güçlüğü çeker ve uyuma zorluklarına yaş ilerledikçe daha sık rastlanır. Eğer iyi uyuyamıyorsanız, kendinizi yorgun ve genel olarak rahatsız hissedebilirsiniz. Kronik uykusuzluk gün içindeki fiziksel ve zihinsel performansı düşürür ve anksiyete, depresyon veya başka problemlere yol açabilir.uyuma güçlüğü, uyuma güçlüğü çekme, uyuma güçlüğü nedenleri

Korunma

Uyku hijyeni: Uyumanıza yardım edebilecek koşullar oluşturmak amacıyla alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Uyku hijyenine özen göstermek uyku problemlerini önlemeye, hatta teşhisi konmuş bir uykusuzluk durumunun üstesinden gelmeye bile yardımcı olabilir. Eğer rahatsız, aç veya susuzsanız ya da ortamın çok sıcak veya çok soğuk olduğunu hissediyorsanız iyi bir gece uykusu uyuyabilmeniz zordur, bu yüzden bu unsurların uykunuza engel olmamasını sağlamak son derece önemlidir.

 • Yatağınızın rahat olduğundan emin olun. Yatağınız 10 yıldan eskiyse büyük ihtimalle yeni bir yatağa ihtiyacınız var demektir. Yeterli desteği sağlayacak, ama kalça ve omuzlarınıza fazla baskı yapmayacak sertlikte bir yatak seçin.
 • Odanızdaki sıcaklığın rahat edebileceğiniz bir düzeyde olduğundan emin olun; araştırmalar pek çok insan için bunun 18°C civarında olduğunu göstermektedir. Yatak odanız karanlık ve sessiz olmalıdır. Eğer değilse bir uyku maskesi ve kulak tıkacı kullanmayı düşünün. Sıcak, pastel renklerden oluşan dinlendirici bir dekor seçin.
 • Yatmadan bir-iki saat önce sigara içmeyin, fazla yağ ve rafine karbonhidrat içeren büyük veya hazmı zor yemekler yemeyin, alkol veya kafein içeren içecekler içmeyin, heyecanlandırıcı veya sinir bozucu televizyon programları seyretmeyin, tahrik edici makale veya kitaplar okumayın ya da ağır egzersizler yapmayın. Yatmadan hemen önce ılık bir banyo yapın.
 • Hafif, uykuya hazırlayıcı yiyecekler atıştırın (bkz. “Tedavi”). Açlık uyumanızı engelleyebilir ya da gece veya sabah erkenden uyanmanıza sebep olabilir.
 • Yatak odanız ideal olarak uykuyla bağlantılı, huzurlu bir sığınak olmalıdır. Çalışmak ve ütü yapmak gibi aktiviteler için kullanmayın.
 • Yattıktan yarım saat sonra hâlâ uyanıksamz, başka bir odaya gidin ve uykunuz gelene kadar, yoga veya hafif bir okuma gibi başka bir şey yapın.
 • Her gün aynı saatte yatma ve aynı saatte kalkma alışkanlığı edinin. Eğer gerekiyorsa uyanmak için alarmınızı kurun.
 • Gündüz şekerleme yapmayın.
 • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Vardiyalı bir işte çalışmıyorsanız, karanlık bir odada öğlene kadar uyuyacağınıza erken kalkarak parlak sabah güneşinden faydalanın. Günün 24 saati boyunca doğal olarak değişen ışık şiddetinin günlük ritimlerimizi düzenleyen beyin epifizi üzerinde kuvvetli bir etkisi vardır. Karanlıkken yatmak ve aydınlıkken uyanık kalmak sağlıklı bir uyku ve uyanıklık düzeni oluşmasına yardımcı olur.

Uyku problemlerinin çeşitleri

 • Bir kişinin uyku/a dalamamasının nedeni, genellikle kafasındaki düşünce ve endişeleri atamamasıdır. Buna sebep çoğu zaman anksiyete veya kızgınlık olduğu gibi, gün içinde sonuçlanamamış kuvvetli bir his de olabilir. Bir beklentinin heyecanı da uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Fiziksel nedenler arasında hazımsızlık, huzursuz bacak sendromu ve alkolün yarattığı huzursuzluk vardır.
 • Sabahları erken uyanmak ve tekrar uykuya dalamamak, depresyon veya anksiyete belirtisi olabilir. Bu durum aynı zamanda, kişi fazla alkol veya kafein almışsa da gerçekleşebilir.
 • Gece boyunca sık sık uyanmak ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekmek yaşlı insanlarda daha yaygın olarak görülür ve bazen depresyon ve/veya anksiyeteyle ilişkilendirilir.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Uyku getiren atıştırmalar: Yatmadan önce hafif ve hazmı kolay bir şeyler atıştırmak genellikle gece uykunuzun ani acıkmalarla bölünmesini engeller. Üstelik bazı yiyecekler veya yiyecek kom-binasyonlan kişiyi uykuya teşvik edebilir. Bu tür yiyecekler yüksek miktarda karbonhidrat içerir ve B vitamini, kalsiyum, magnezyum, temel yağ asitleri ve beynin uyku getirici kimyasallar üretmek için kullandığı triptofan amino asidi  açısından zengindir. Bu kombinasyon triptofanın beyine ulaşmasını sağlar ve yaklaşık yarım saat içinde uykunuzun gelmesine yardımcı olabilir. Bu tür atıştırmalar arasında şunlar sayılabilir:

 • Tam tahıllı ekmek ve marulla yapılmış sandviç.
 • Biraz fındık veya ceviz yağıyla karıştırılarak püre haline getirilmiş haşlanmış patates ve karnabahar.
 • Dilimlenmiş muzla beraber doğranmış hurma.
 • Ilık süt ve bisküvi.

Bazı yiyeceklerin size iyi gelmediğini düşünüyorsanız, birkaç hafta boyunca bunları yemeyi kesin ve uykunuzun düzelip düzelmediğine bakın. Örneğin, peynirin kâbus görmenize neden olduğunu düşünüyorsanız yalnızca gündüz erken vakitlerde yiyin.

Bitkisel ilaçlar: Bitkiler uyku ilaçlarına oranla daha hafif alternatiflerdir.

 • Yatmadan önce bir bardak kereviz tohumu çayı için. Bir bardak kaynar suya, ezilmiş tohumlardan iki çay kaşığı ekleyin ve demleyin.
 • Uyku probleminiz uzun zamandan beri devam ediyorsa, yatmadan önce bir bardak çarkıfelek veya kedi otu ile hazırlanmış çay için. Gece uyanır ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekerseniz bu çaydan bir bardak daha içebilirsiniz.
 • Gevşemeye yardım etmesi için akşamlan banyo suyunuza bitkisel yağlar veya bitki çayları eklemeyi deneyin. Misket limonu ağacı çiçeği, lavanta, rumi papatya, günlük ağacı, fas turuncu ve gül yağları ile misket limonu ağacı çiçeği, papatya, kedi nanesi, melisa ve şerbetçi otu çayları uygundur.

Üreticinin talimatlarına uygun olarak kullanılan san kantaron tentürü uykuya yardımcı olabilir. Yatıştıncı ve uyku getirici bitkilerden en çok sevdiklerinizin bir kanşımını yastık yüzünüzün içine yerleştirin veya ufak kumaş bir torbanın içine bitkileri doldurun ve geceleri kokularını içinize çekebilmek için başınızın yakınlarına bir yere koyun. Lavanta, misket limonu ağacı çiçeği, papatya, kedi nanesi, melisa ve şerbetçi otu uygun yatıştırıcı bitkiler arasındadır.

Homeopati: Belirtilerinize uygun ilacı deneyin.

 • Arsenicum:anksiyete uyumanıza engel oluyorsa.
 • Coffea:zihniniz uğraşmak istemediğiniz düşüncelerle doluysa.
 • Passiflora: huzursuz uykular için.

Çiçek özleri: Duygusal sorunlara yönelik hafif ilaçlar, uyku bozukluklarının tedavisi için uygundur. Duygusal halinize uygun bir çiçek özü seçin; örneğin dehşet için Laden, korku için Maymun Çiçeği veya endişe için Kasık Otu. Tercih ettiğiniz özlerden ikişer damlayı yaklaşık 30 mililitrelik, koyu renk, dörtte üçü içme suyuyla dolu ufak bir şişeye damlatın ve üstünü koruyucu amaçlı olarak konyakla doldurun. Alkol kullanmak sizin açınızdan bir sorun yaratıyorsa konyak yerine gliserin kullanabilirsiniz.

Karışımınızdan dört damla alıp, ya damlalıkla doğrudan dilinizin üstüne damlatın, ya da içme suyunuza katın. Bunu günde dört kez, yemeklerden veya bir şeyler atıştırmadan önce tekrarlayın. Dört hafta içinde bir etkisini göremezseniz, karışıma en fazla üç ilaç daha katarak önceki gibi almaya devam edin.

Stres yönetimi: Hayatınızdaki stresi azaltmak muhtemelen uyumanıza yardım edecektir. Bazı stresler kaçınılmazdır, ama bunlarla baş edebilmek için pozitif yöntemler de bulunur. Rahadama, meditasyon, tahayyül, yoga veya kendini ifade etme dersleri, stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Kendi kendini hipnoz da etkili olabilir. Bu yöntemleri uygulamak, özellikle baskıyla başa çıkabilmek için yemek, sigara, alkol veya başka uyuşturucu ve uyarıcı ilaçlar kullanıyorsanız fayda sağlayacaktır. Eğer stresle tek başınıza baş edemiyorsanız, doktorunuza veya bir uzmana başvurun.

Egzersiz: Düzenli egzersiz anksiyeteyi azaltır, kan dolaşımını hızlandınr ve stresli olduğunuz zamanlarda üretilen adrenalin ve diğer uyarıcı hormonları tüketir. Ancak, ağır egzersizleri akşam yerine gün içinde yapmalısınız, aksi halde uyuyamayacak denli uyanlabilirsiniz.

Na Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • Uyku problemleriniz bir-iki haftadan fazla sürerse.
 • Gün içinde uyuyakalıyorsanız veya günlük faaliyetlerinizi gerektiği gibi yerine gevremiyorsanız (özellikle de işiniz dikkat, fiziksel açıdan kuvvet veya denge gerektiriyorsa)
 • Yorgunluğunuzun aile ilişkilerinizi etkilediğinden endişe ediyorsanız.
 • Uyku probleminizin altında depresyon veya aşırı anksiyete gibi bir hastalığın yattığından şüpheleniyorsanız.
 • Geceleri terleme, ateş, titreme, karın ağrısı ve boyun ağrısı gibi başka belirtileriniz de varsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir