Vişne Lekesini Çıkarmanın Yolları

Published by: 0

vişne lekesi nasıl çıkar, vişne lekesini çıkarma yolları, vişne lekesine çözüm

Giysilerde Vişne Lekesi

Vişne yerken ve ya vişneli bir gıda tüketirken, üzerinizde vişne lekesi olduğunu fark ettiğinizi düşünelim. Hiç vakit kaybetmeden müdahale etmeniz gerekir. İlk aşamada lekenin yoğunluğunu azaltmak için bir kağıt havlu ya da temiz bir bezle lekeyi tamponlayarak almaya çalışınız. Bu lekenin daha fazla yayılmasını önler ve sizi daha az lekeyle uğraşmanızı sağlar. Daha sonra, ılık su ile dışarıdan içeriye doğru silmeyi deneyiniz. Bu yöntem kimyasal içermeyen, en basit yoldur. Lekenin yayılmasını ve ılık su ile tamponlanarak giderilmesini amaçlanmaktadır. Fakat bu şekilde bir sonuç alamazsanız biraz tinerle tampon yapılabilir.vişne lekesi nasıl çıkar, vişne lekesini çıkarma yolları, vişne lekesine çözüm

Hızla Akan Sıcak Suyla Temizlik

Bunların dışında bilinen bir başka yöntemse, lekelenmiş bölgeyi bir kasenin üzerine gerip kasenin kenarlarına lastik geçirdikten sonra sabitleyerek yapılmalıdır. Sabitlenmiş lekeli kısma işlem yapmak daha kolay olur. Kumaşın üzerine sıcak su dökün. Ancak burada suyu biraz yukarıdan dökmenin, lekeyi çıkarmada etkili olduğunu bilmelisiniz. Çünkü hızla dökülen su tazyikli akacağından lekeye baskı uygular. Taze lekelerde mutlaka sonuç alacaksınız ancak hala leke kaybolmadıysa, bir karışım hazırlamalısınız. Yarım çay kaşığı deterjan ve ılık su ile hazırladığınız karışımın içinde lekeli bölgeyi bekletmelisiniz. Yaklaşık yirmi dakika sonra biraz alkolle tamponlayarak, giysinizi çamaşır makinesine atılabilir.

Sirke

Diğer yöntemse elma sirkesinin kullanımıdır. Yine kaseye yerleştirilen lekeli bölgeye elma sirkesi ve deterjanla yaptığınız lapayı sürmelisiniz. Yirmi dakika bekledikten sonra, çamaşır makinesinde kumaşın kullanım talimatına göre yıkayın. Giysiniz buna rağmen hala temizlenmediyse, yeniden alkolle tampon uygulamasını denemelisiniz.

Eskimiş lekeye yapılması gereken;

Diyelim ki, vişne lekesi çok eski ve onu fark etmeniz geç oldu. Leke, ilk aşama temizleme yöntemleriyle asla açılmıyor ve çıkarılması imkânsız gibi durabilir. Bu tür durumlarda ispirtodan faydalanmalısınız. Çoğunlukla işe yarayan ispirtonun kumaşın rengini bozma gibi yan etkileri olduğu için mutlaka uygulama öncesi test edilmeli ve ispirtoyu nasıl kullanacağınızı denemeniz gerekir. Elbette, oldukça tehlikeli olabilen ispirtonun dikkatli kullanılması gerektiğini hatırlatalım. Pamuğun üzerine bir miktar ispirto döktükten sonra, kumaşın üzerine tamponlayarak uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir