Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Published by: 0

yeşil çayın faydaları, yeşil çay nelere iyi gelir

Bu yazımızda günümüzün çok tutulan sıcak içeceklerden birisi olan yeşil çayı ve yeşil çayın faydalarını inceleyeceğiz. Latince adı camelia sinensis olan yeşil çay, siyah çayın fermente edilmesiyle üretilir. Üretilmesindeki fermente işlemi sırasında mayalanmadığından, yeşil çayın içerdiği antioksidan maddeler zarar görmez. Bu yüzden yeşil çay yüksek bir antioksidan derecesine sahiptir.yeşil çayın faydaları, yeşil çay nelere iyi gelir

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın birçok faydası bulunmaktadır. Yeşil çay son derece sağlıklıdır ve birçok kanser türü ile kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yapmaktadır. Yeşil çayın çok tüketildiği ülkelerde kanser oranları son derece düşüktür. Özellikle de taze haldeki yeşil çayın içerisindeki polifenolik maddeler kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Öyle ki bu maddeler, kanseri önleme konusunda E ve C vitamininden daha etkilidirler. Bu arada yeşil çayın içerisinde E ve C vitaminlerinin az miktarda da olsa bulunduğunu belirtelim. Araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre yeşil çayın içerisindeki polifenol maddesi kanser tümörlerinin etrafındaki kan damarlarını tıkamaktadırlar. Böylece bu tümörler kan damarlarından beslenememektedirler.

Yeşil çayın zayıflamaya çok büyük etkisi vardır. Çünkü yeşil çay, metabolizmayı canlandırıcı etki göstermektedir. Bu yüzden diyet programlarında yeşil çaya özellikle yer verilmektedir.

Yeşil çay aynı zamanda cildi güzelleştirir ve diş etlerinin korunmasına olumlu yönde etkisi vardır. Diş çürüklerini önler. Yemeklerden sonra rezene ile beraber yeşil çay içilirse sindirime olumlu yönde etkisi olmaktadır.

Uzmanların açıklamalarına göre yeşil çayın hap şeklinde alınması, yeşil çayın içilmesinden daha etkilidir.

Yazımızın ilk kısmında yeşil çayın içerisinde antioksidan maddeler bulunduğunu söylemiştik. Bu antioksidan maddeler, Alzheimer hastalığına neden olan etkenleri de ortadan kaldırıyor. Böylece Alzheimer hastalığının beyin hücrelerinde oluşturduğu tahribat ta önlenmiş oluyor.

Eğer yeşil çay, şekersiz olarak içilirse, vücuttaki sıvı dengesini sağlamaya önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Yeşil çay içmek, prostat kanseri riskini de azaltmaktadır.

Yeşil çay aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürmektedir. Kalp sağlığına iyi gelmektedir ve kan basıncını da düşürür. Kalp sağlığına aynı zamanda kolesterolü düşürerek te faydalı olur.

Ayrıca yeşil çay, cilde çok iyi geldiği için hem yeşil çay içmeyi, hem de yeşil çayın bileşenlerinin cilt için üretilen kremler içerisinde kullanılabileceğini uzmanlar belirtmektedirler. Ancak cilt kanserine yakalanmış kişilere yeşil çay ile alakalı bir kür öneremeyeceklerini de yine uzmanlar söylemektedirler.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?

Yeşil çaydan en iyi faydayı sağlayabilmek için öncelikle temiz bir suyu kaynatın. Daha sonra kaynayan suyu 2 – 3 dakika kadar bekletin. Bu bekleme işleminde su biraz soğuyacaktır. Bu iyidir çünkü yeşil çay en iyi 80 ila 85 derecede suya atıldığında faydalı olmaktadır. Suya yeşil çayı attıktan sonra 2 – 3 dakika kadar bekletin. Daha fazla bekletmeniz, çayın tadının acılaşmasına sebep olabilir.

Yeşil Çayın Yan Etkisi Var mıdır?

Yeşil çayı çok fazla içen kişilerde sinirlilik, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi görülebilir. Ayrıca uykusuzluk ta yapabilir. Ayrıca hamile ve emziren kişiler de yeşil çay içmemelidirler.

Bunların yanı sıra kalp rahatsızlığı olanlar, böbrek rahatsızlığı olanlar, karaciğer sorunları olanlar, ankisiyete olanlar yeşil çay tüketmemelidirler. Eğer bu kişiler yeşil çay kullanmak istiyorlarsa mutlaka doktora danışarak kullanmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir