Yüksekte Çalışma Belgesi Hangi Yetkileri Kapsar?

Published by: 0

yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma belgesi yetkisi, yüksekte çalışma belgesi alma

Yüksekte çalışma belgesi alan her insan bu tür alanlarda çalıştırılabilmektedir. Yüksekte çalışma eğitimlerinin alınması yasal bir zorunluluk olması nedeni ile bu tür alanlarda eğitimsiz kişilerin çalıştırılmasına izin verilmemektedir. Bu tür iş kollarına sahip olan iş verenlerin de bu eğitimleri sağlaması zorunlu hale getirilmektedir. Eğitimleri vermeyen ya da uzman bir eğitici ile çalışmayan iş verenlerin de bu anlamda ceza alması söz konusu olabilmektedir. Bu çalışma 60 saat olarak belirlenmiştir ve uzaktan eğitim, teorik ve uygulamalı eğitim olarak yapılmaktadır. Eğitim sonunca başarı kazanan katılımcılar yüksekten çalışma sertifikası olarak bu alanlardaki iş kollarında görev alabilmektedirler.yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma belgesi yetkisi, yüksekte çalışma belgesi alma

Yüksekte çalışma belgesi alarak bu alanlarda görev alabilirsiniz. Genellikle inşaat, onarım ve bakım işlemleri, dış cephe çalışmaları, çatı onarım ve bakım işlemleri ve teknik yeterlilik gerektiren iş kollarında çalışabilmek için bu eğitimlere katılmak gerekiyor. Eğitimler kapsamında yüksekliğin tanımına ve hangi noktalarda yükseklik oluştuğuna dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra yüksekte çalışmak için gerekli olan ekipman ve koruyucu materyaller üzerinde de durulmaktadır. Çevresel ve kişisel korunma yollarının neler olduğunu öğrenerek çalışma sahasına giren kişiler için bu alanlarda risk faktörü daha azdır. Bu sayede ihmal olması nedeni ile oluşan kazaları engellemek amaçlanmaktadır. Kişisel olarak kullanılacak koruyucu ekipmanların nasıl kullanılması gerektiği ya da yüksekte çalışırken kullanılacak vinç, halat gibi araçların nasıl kullanılması gerektiği üzerinde durulmaktadır.

Yüksekte çalışma belgesi almanın zorunlu hale gelmesini en önemli nedeni yaşanan kaza ve ölümlerin artmasıdır. Gerek yüksekte çalışmanın getirdiği riskler gerekse yanlış ekipman kullanımı ve bilgisizlik nedeni ile pek çok yerde iş kazaları oluştu. Bu kazalar nedeni ile de can kayıpları, sakatlanmalar yaşanması bu eğitimlerin daha önemli hale gelmesini sağladı. Artık yasal olarak zorunlu olan eğitimler işverenler tarafından desteklenmek zorundadır. Bu çalışmayı desteklemeyen ya da belgesi olmadan işçi çalıştıran kişiler için de ceza uygulamaları söz konusu olabilmektedir. Can kaybını engellemek adına kişisel koruma ekipmanlarının ve kullanılan iş gereçlerinin doğru seçilmesi ve kullanılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir