Yurtdışında Çalışmak İçin En Çok Tercih Edilen 5 Ülke

Published by: 0

yurtdışında çalışmak, çalışılabilecek ülkeler, yurtdışında çalışılacak ülkeler

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde yaşamakta olduğu ülkenin mevcut şartlarını beğenmeyen insanlar yaşam kalitesini artırmak ya da farklı tecrübeler kazanmak için ülke dışına çıkarak çalışmak istemektedir. Yurtdışında çalışabilmek için öncelikle çalışılacak kurum belirlenecek, kurumla anlaşılacak ve daha sonra göçmenlik bürosuna başvurulabilecektir. Peki yurtdışında çalışmak için en çok tercih edilen ülkeler hangileridir?yurtdışında çalışmak, çalışılabilecek ülkeler, yurtdışında çalışılacak ülkeler

  1. Norveç

Dünya mutluluk endekslerinin ilk sıralarında Norveç hep vardır. Norveç yaşam şartları bakımından en ideal ülkelerden biridir. Ülkedeki en gelişmiş sektör balıkçılıktır. Bunun dışında; ulaşım, yazılım, gıda ve temizlik gibi sektörler de gelişmiştir. Sunduğu ücretsiz sağlık olanakları, düşük işsizlik oranı ve kişi başına düşen 81 bin dolar milli gelir ile Norveç, yurtdışında çalışılacak en uygun ülkelerden biridir.

  1. Almanya

Türklerin en çok göç ettiği ülkelerden olan Almanya özellikle mühendislik ve farmakoloji alanında en çok iş imkanının olduğu Avrupa ülkelerinden biridir. Yeni bir mezun mühendisin Almanya’da aylık kazancı yaklaşık olarak 5.500 Euro olarak bilinir. Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya yurtdışında çalışmak için uygun bir ülkedir.

  1. Kanada

Dünyanın en çok iş göçü alan ülkelerinden biri Kanada’dır ve refah seviyesi bir hayli yüksektir. Ülkede üniversite eğitimi almak, iş bulmak, oturum izni almak hatta vatandaşlık olmak çok zor değildir. Sağlık, mühendislik ve yazılım sektörleri oldukça gelişmiştir.

  1. Fransa

Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biri olan Fransa özellikle lojistik, inşaat ve otomotiv sektörlerinde oldukça gelişmiştir. Çalışma izni alabilmek için Fransızca bilme şartı aranmaktadır. Asgari ücretler sektöre göre değişiklik göstermekle beraber en düşük asgari ücret 1.400 Euro’dur.

  1. İsveç

İsveç hem kalitesi hem de refah seviyesi ile dünyanın en önde gelen sosyal devletlerinden biridir. Dünya mutluluk endekslerinde her sene ilk 10 içerisinde yer alan İsveç’te asgari ücret 2.500 Euro civarındadır. Kişi başına düşen milli gelir ise 53 bin dolardır. Moda tasarımı, yazılım ve mühendislik gibi sektörlerde gelişmiş bir ülkedir. Özellikle kadın çalışan haklarına oldukça önem vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir