ZENCEFİLİN YARARLARI

Published by: 0

zencefilin faydaları, zencefil nelere iyi gelir, zencefilin vücuda etkileri

Güneydoğu Asya kökenli olan zencefil, daha sonra dünyanın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Tarihte uzun yıllardır bilinen yararlı bitkilerden biridir. Zencefil taze tüketilebileceği gibi kurutulmuş şekilde de tüketilebilmektedir. Yüksek vitamin kaynağı olan zencefil, genel olarak yemeklerde kullanılır. Fakat Asya ülkelerinde turşu olarak tüketildiği de bilinmektedir. B3 ve B6 vitaminlerini içinde oldukça barındıran zencefil mineral ve aminoasit bakımından da zengindir bir bitkidir.zencefilin faydaları, zencefil nelere iyi gelir, zencefilin vücuda etkileri

Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zencefil kan akışını hızlandırmaktadır.  Kan akışını hızlandırması içerisinde bulunan krom, çinko ve magnezyum sayesinde olur. Vücudun sıcaklığı dengelediği için ateş ve ateş sırasında meydana gelen aşırı terleme ya da titremeyi engeller. Mide bulantınızı ve buna bağlı olarak kusmayı zencefil sayesinde geçirebilirsiniz. Zencefilin en iyi bildiğimiz özelliği gribe faydalı olmasıdır. Zencefil, bal ve limon üçlüsünün gribe olan etkisi hemen hemen hepiniz biliyorsunuzdur. Zencefilin yararlarından bir diğeri hazmı kolaylaştırmasıdır. Kolon kanserine karşı güçlü bir ilaçtır. Ayrıca zencefil ağrıları en aza indirir. Her türlü ağrıya karşı alternatif tıpta en çok kullanılan bitkidir. Son olarak zencefil kandaki yağ düzeyini düşürdüğü için şeker hastalığına da çok iyi gelmektedir.

Zencefil nasıl kullanılır?

 Zencefil dayanıklı bir bitki olduğu için uzun süre muhafaza edilmektedir. Öyle ki bir yıl içinde dahi zencefile hiç bir zarar gelmez. Tabii ki zencefili kuru ve serin yerlerde saklamak gerekir. Eğer nemli bir yerde saklandıysa dayanıklılığı o kadar uzun süre olmayabilir. Buzdolabında saklıyorsanız, iki ya da üç hafta saklamanız tercih edilmektedir. Zencefil genel olarak çay olarak tüketilir. Zencefil çayının hazırlanışı çok basittir. 1 diş zencefil ve 1 bardak suyu 20 dakika kaynattıktan sonra tüketebilirsiniz. Zencefil miktarını aynı oranlarda arttırarak birkaç bardakta hazırlayabilirsiniz. Zencefil çayını aç karnına sabahları ve yemeklerden önce içmeniz daha yararlı olacaktır. Çayınızı bitirdikten sonra kalan zencefilleri yemenizde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Dilerseniz zencefili 2000 miligram olarak kapsüller aracılığı ile günde 3 defa yutabilirsiniz. Zencefilin kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bu sebeple bu tür bir ilaç kullanıyorsanız bir doktora danışmak faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir